Sağlık

İZDO’dan Kaklıç İlköğretim Okulu Öğrencilerine Ağız ve Diş Sağlığı Eğitimi

İzmir Diş Hekimleri Odası (İZDO), Çiğli Belediyesi’nin katkılarıyla Kaklıç İlköğretim ve Ortaokul öğrencilerine ağız ve diş sağlığı taramaları gerçekleştirdi.

Öğrencilerle bir araya gelerek ağız ve diş sağlığı hakkında bilgi veren diş hekimleri, öğrencilerle de tek tek ilgilenerek diş taramalarını yaptı.

Bakan Koca, ‘Randevu İptali Gelmedi’ Tweetlerinin Etkisini Açıkladı

Çalışmalar hakkında bilgi veren İzmir Diş Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Melis Daraoğlu Gürel, “İZDO olarak geleceğin yetişkinleri olan çocuklarımızın ağız ve diş sağlığı taramalarını gerçekleştirdik. Onlar için diş nedir? Morluk nasıl oluşur? Sağlıklı beslenmeye ne dersiniz? Diş fırçalama nasıl yapılır gibi farklı sorular sorarak detaylı bilgiler verdik.

Çocukların Sorularını Yanıtladı

Sunumunda öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Melis Daraoğlu Gürel, şöyle devam etti: “Uzun süredir biberon ve emzik kullanan çocukların ön dişlerinde çürükler olabiliyor. Çocuklar koşup oynarken ağızlarına vurarak dişleri kırılabilir veya diş köküyle birlikte dışarı çıkabilir. Küçük bir kırık ise dolgu ile müdahale edilmesi gerekir. Ancak diş tamamen yerinden oynamışsa bir bardak süt içerisine konulmalı ve en kısa sürede diş hekimine başvurulmalıdır. Dişlerinizi günde en az iki kez fırçalamak başka bir değerli bahistir. Ayrıca diş ipi kullanımı diş fırçasının ulaşamadığı bölgelerin temizliği açısından da değerlidir. Bunların dışında dişlerin ortasında kalan yemek artıklarını çıkarmak için ağza sivri uçlu kalem, kürdan ve benzeri şeyler sokulmamalıdır. (BSHA-Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu